Kardiyak resenkronizasyon tedavisi (CRT) olarak adlandırılan yöntemin hedefi, özellikle sol ventikülün kasılması sırasında ortaya çıkan problemini  tedavi etmektir. Sol taraf ileti bozukluğu olan ve QRS süresi 120 ms'nin üzerinde olan hastalara uygulanır. Bu yöntemde biventriküler pil kullanılır. Biventriküler pillerde 3 lead bulunur. İletken tellerden (lead) biri koroner sinüs dalına(kalbin topladamar sistemi), diğer ikisi sağ atriyum (kulakçık) ve sağ  ventriküle (karıncık) konumlandırılır. Pil özellikle son ventrikülün fizyolojiye en uygun şekilde kasılmasını sağlayacak şekilde uyarı göndererek, kalpten pompalanan kanın maksimum düzeyde olmasını hedefler.

Sol ventrikülün kasılması sırasındaki koordinasyonu sağlanması, kalbin daha verimli çalışmasına yardım ederek, kalp yetmezliği semptomlarının azalmasını sağlar. Kalbin ventrikülleri arasındaki senkronizasyonu sağladığından kardiyak resenkranizasyon tedavisi olarak adlandılır. Hastaların yaşam kalitesini ve beklenen ömür süresini arttırmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen randevu alınız....

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

Site İstatistikleri

Kullanıcılar
2
Makaleler
30
Makale Görünüm Sayısı
271915
  • UYARI

      Web sitemizin içeriği doktor hakkında bilgi vermek ve ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede ki bilgiler tıbbi teşhis, tedavi planı veya reçete özelliği taşımaz. Hastalıklarla ilgili en doğru bilgiyi sizi takip eden hekiminizden alabilirsiniz. Sitedeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılması nedeniyle doğabilecek tıbbi veya yasal problemlerden dolayı site yapımcıları sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret edenler bunu kabul etmiş sayılacaktır.

    Devamını oku...